T.C.

AYDIN VALİLİĞİ
BUHARKENT KAYMAKAMLIĞI

 

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 90. YILDÖNÜMÜ

KUTLAMA PROGRAMI

 

Büyük Önderimiz Atatürk' ün eşsiz dehasının eseri olan Cumhuriyetimizin 90. Kuruluş yıldönümü kutlamaları; 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat: 13.00'te başlayacak olup, 29 Ekim 2013 Salı günü yapılacak tören programı ve çeşitli etkinliklerle devam edecektir.

I- GENEL HÜKÜMLER

 1. Cumhuriyet Bayramı; 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat: 13.00'te başlayıp, 29 Ekim 2013 Salı günü saat: 24.00'te sona erecektir. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
 2. 28 Ekim 2013 Pazartesi gününden itibaren 29 Ekim 2013 Salı günü saat:24.00'e kadar Resmi kurumlar, özel işyerleri, dükkânlar Bayrak ve Atatürk posterleri ile süslenecektir. Cadde ve bulvarlar ile tören alanı ise 28 Ekim 2013 günü saat 13.00'den itibaren bayrak ve Atatürk posterleri ile süslenecektir.
 3. 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat: 13.00'te Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı'na Çelenk Sunuş Töreni yapılacak, 29 Ekim 2013 Salı günü Kaymakamlık Makamında saat 09:30'da Tebrikat Töreni yapılacaktır.
 4. 29 Ekim 2013 Salı günü saat 10.00' da Cumhuriyet Meydanında Kutlama Töreni ve Resmi Geçit Töreni yapılacaktır.
 5. 90. Yıldönümü etkinlikleri ile ilgili tüm iş ve işlemlerin takip ve kontrolü İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündedir.

 

II- ÇELENK SUNUŞ TÖREN PROGRAMI

 1. Çelenk Sunuş Töreni 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat: 13.00'te İlgili Yönetmelikte belirtilen sıraya göre Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapılacak,(Yönetmelik gereği başka kurumlarca çelenk sunumu yapılmayacaktır.) Çelenklerin konulmasına müteakip Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Büyükleri ve Şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılacaktır. Saygı duruşunun akabinde Buharkent Zafer Ortaokulu Müzik Öğretmeni Yeşim PEKŞEN yönetiminde toplu halde İstiklal Marşı söylenecektir.

 

III- KUTLAMA TÖRENİ PROGRAMI

 1. Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının Halkın ve Öğrencilerin Bayramını kutlamaları,
 2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı,
 3. İlçe Kaymakamı Sayın Cemil ÖZTÜRK' ün günün anlam ve önemini belirten konuşmaları,
 4. Törene katılan merkez okullarımızdan 1'er öğrencinin Cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili şiirlerin okunması için hazır bulundurulması,
 5. Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 90. Yılı dolayısıyla düzenlenen resim, Şiir, Kompozisyon Yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi,
 6. İlçemiz Zafer Ortaokulu Folklör Ekibinin gösterisi,
 7. Resmi Geçit Töreni,
 8. Kapanış.
 9. Ses cihazlarının düzeni ve hazırlanması Ç.P.L Elektrik Öğretmeni İsmail Hakkı KOÇ ve Belediye Ekiplerince yapılacaktır,

II- KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ GÖREVLERİ

A-Belediye Başkanlığının Görev Yetki ve Sorumlulukları

 1. İş yerleri, tören alanları, önemli bulvar ve caddelerin 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat:13.00' ten itibaren 29 Ekim 2013 Salı günü saat: 24.00' e kadar Bayrak ve Atatürk posterleri ile süslenmesi,
 2. Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları çerçevesinde, Çelenk Sunuş Töreni ve Kutlama Programı için Cumhuriyet Meydanının Pazar günü genel temizliğinin yapılmasını sağlamak.
 3. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtında yapılacak çelenk sunma programında kutlama töreni için ses düzeni, CD çalar vs. malzemeleri tören saatinden en az bir saat öncesinden personeli ile birlikte hazır ve çalışır durumda bulundurmak.

B-İlçe Emniyet Amirliğinin Görev Yetki ve Sorumlulukları

 1. Çelenk Sunuş, Kutlama Programı ve etkinliklerin yapılacağı Cumhuriyet Meydanında törene katılacak grupların program yerlerine geliş-gidiş güzergâhlarında gerekli emniyet ve trafik tedbirlerini almak.
 2. Kaymakamlık çelenginin taşınması için tören üniformalı 2 Polis Memurunun görevlendirilmesi.
 3. Bayram süresince asılacak bayrakların Türk Bayrağı Kanunu ve Tüzüğüne uygun olup olmadığının kontrol edilmesi,
 4. Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına konulan çelenklerin tören bitiminden itibaren muhafazası ve korunması,

 

C-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Görev Yetki ve Sorumlulukları

 1. Bayram programının belirtilen usuller doğrultusunda tertip, düzen içerisinde yürütülmesini sağlamak,
 2. 28 Ekim 2013 Pazartesi Günü yapılacak olan Çelenk Sunma töreni ve 29 Ekim 2013 Salı Günü yapılacak olan Kutlama Programları için Tören sunucusu olarak Ç.P.L. Edebiyat Öğretmeni Yılmaz ÖZDAMAR' ın görevlendirilmesi,
 3. Çelenk sunma ve Kutlama törenlerinde İlkokul, Ortaokul ve Lise okullarımızın bayrak ve flamalarıyla birlikte İdareci, Öğretmen ve Öğrencilerden oluşan grupları Tören Amirleri nezaretinde hazır bulundurmak,
 4. Cumhuriyet Meydanında yapılacak kutlama töreni için ses düzeni, CD çalar vs. malzemeleri tören saatinden en az bir saat öncesinden personeli ile birlikte hazır ve çalışır durumda bulundurmak.(Ç.P.L. Elektrik bölümü öğretmeni İsmail Hakkı KOÇ görevlidir.)
 5. Törenlerde tören yöneticisi olarak Zafer Ortaokulu Beden Eğitimi öğretmeni Ramazan ÇİFTÇİ, İstiklal Marşının okutulması için Zafer Ortaokulu Müzik öğretmeni Yeşim PEKŞEN görevlidirler.
 6. Çelenk sunma töreninde her okulu temsilen 20 öğrenci bayrak ve flamalarıyla hazır bulundurulacaktır.
 7. Kutlama Töreninin sevk ve idaresini sağlamak,
 8. 29 Ekim 2013 Salı günü tören programına idareci öğretmen ve öğrencilerin tümünün katılmasının sağlanması,
 9. Çelenk Sunma ve Resmi Geçit tören Programında belirtilen tüm etkinlikler süresince tam teşekküllü bir ambulansın tören yerlerinde hazır bulundurulması

4. Çelenk sunumunu ve kutlama programı için tören yöneticisi, sunucuları, bayrağı çekecek öğrencileri, şiir okuyacak öğrencileri hazır bulundurmak.

D-Sağlık Grup Başkanlığının Görev Yetki ve Sorumlulukları

 

E-İlçe Yazı İşleri Müdürlüğünün Görev Yetki ve Sorumlulukları

 1. Tebrikat Töreni için gerekli duyurunun yapılması,
 2. Makama Tebrikat kabul töreninin sevk ve idaresini sağlamak,
 3. Hükümet Konağının, Kaymakamlık görevlisi Hamza TAŞÇI tarafından bayraklarla donatılmasını sağlamak,

 

F-AYDEM İlçe Şefliğinin Görev Yetki ve Sorumlulukları

Çelenk Sunma ve Kutlama Töreninde zorunluluk olmadıkça elektrik kesintisine gidilmemesi ve muhtemel arızalara karşı seyyar bir jeneratörün personeliyle birlikte tören mahallinde hazır edilmesi.

Bu program ilgililere ve daire amirlerine emir, vatandaşlarımıza davetiye yerine geçerlidir.

 

 

KUTLAMA KOMİTESİ